Tutaj powinien być opis

Wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza

          W dniu 25 października 2017 roku udaliśmy się na wycieczkę. W planie mieliśmy zwiedzanie Zamku  Lubomirskich  w Wiśniczu Nowym oraz Kopalni Soli Bochnia. W pierwszej kolejności udaliśmy się na zamek. W zwiedzaniu towarzyszyła nam pani przewodnik, która nie tylko nas oprowadzała po komnatach ale również bardzo ciekawie opowiadała o jego historii i legendach z nim związanych. Widzieliśmy wspaniałe eksponaty, oglądaliśmy zabytkowe meble, srebra. Odwiedzając kolejne komnaty zachwycaliśmy się wiszącymi na ścianach obrazami. W jednej z sal znajdowały się wspaniałe makiety zamku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się komnata kaplicy zamkowej, która jest  konstruowana tak, że będąc w jednym jej rogu, można doskonale słyszeć nawet bardzo cichą rozmowę z rogu przeciwległego. Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękny krajobraz i panoramę Wiśnicza Nowego. Następnym punktem zwiedzania był Bastion, czyli, nowatorska i unikatowa próba przedstawienia odległej historii przy pomocy najnowszych technologii wizualnych. Wirtualna rzeczywistość pozwoliła nam na podróż w czasie, połączyła ekscytującą zabawę z informacją o przeszłości umożliwiła nam swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek. Zobaczyliśmy jego wnętrza i życie mieszkańców. Na zakończenie weszliśmy w podziemia zamku i przeszliśmy tzw. Trasę Nietoperzową. Zacnych osobników niestety jeszcze nie było. Sprowadzą się tu dopiero pod koniec listopada. Dowiedzieliśmy się jednak dużo ciekawostek o ich życiu.

       Bochnia leży w odległości 10 km, więc docieramy w oka mgnieniu.  Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy  od zjazdu pod ziemię  nietypową windą jadącą z prędkością 4 metrów na sekundę .Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kopalnia jest wzbogacona o efekty multimedialne. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji była kaplica św. Kingi.

          Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, a nawet boisko sportowe oraz plac zabaw. Był to doskonały moment na przerwę, po interesującym zwiedzaniu. Po krótkim odpoczynku, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień uczniowie wyjechali windą na powierzchnię oraz pożegnali przewodniczki, dziękując za bardzo ciekawe zwiedzanie.

            Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

                                                                                                                Magdalena Słysz