Wycieczka do Markowej

       Dnia 2 czerwca br. uczniowie klas VI SP oraz I-III gimnazjum wzięli udział  w wycieczce do Markowej organizowanej przez Panią Magdalenę Słysz. Celem  wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz Skansenu Zagroda. 

     W muzeum pan przewodnik przybliżył nam krótko historię rodziny Ulmów, której ogromna fotografia znajdowała się zaraz przy wejściu. Podczas oprowadzania opowiadał także o innych ludziach ratujących Żydów. Mogliśmy zobaczyć tam wiele zdjęć Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci, a także Żydów, których ukrywali, widzieliśmy również filmiki ze starszymi osobami opowiadającymi np. o pobycie w obozach koncentracyjnych oraz mapki Podkarpacia z wyszczególnionymi miejscowościami, w których przebywali Żydzi. Oprócz wielu multimedialnych ekspozycji mogliśmy zobaczyć np. książki z biblioteczki Józefa Ulmy.

    W skansenie oglądaliśmy budynki i urządzenia z czasów XIX  i XX wieku. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały wtedy domy, czyli chałupy (jedynie w izbach dla ważnych gości były podłogi, zamiast których w pozostałych pomieszczeniach były klepiska; za skośnie wieszanymi obrazami przechowywano cenne rzeczy, np. pieniądze), zobaczyliśmy olejarnię, kuźnię, stodołę, chlewik. Widzieliśmy tzw. bróg służący do przechowywania plonów, w którym można podwyższać lub obniżać dach oraz wiatrak koźlak do mielenia zboża. Atmosfera tam panująca przeniosła nas do dawnych czasów.

       Po zwiedzeniu tych dwóch obiektów, w drodze powrotnej poszliśmy na lody.

      Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się więcej o ukrywaniu Żydów w pobliskim regionie, ofierze rodziny Ulmów oraz wyposażeniu mieszkaniu ludzi w poprzednim wieku. Po mile spędzonym czasie wróciliśmy do domów.

                                                                                             Dominika Dendura  kl. II gimnazjum