W poradniku „Świetlica przestrzenią czasu wolnego” czytamy, że ‘powinna ona zapewniać uczniom zorganizowaną opiekę wychowawczą, umożliwiającą wszechstronny rozwój osobowości, stwarzać warunki do odrabiania lekcji oraz poprzez różnorodne zajęcia utrwalać i poszerzać wiedzę’.

Tak (już drugi rok) działa nasza świetlica „Maciusiowo” w ZS w Urzejowicach, której honorowym patronem jest Janusz Korczak – obrońca Praw Dziecka i autor min. „Króla Maciusia Pierwszego” (stąd nazwa „Maciusiowo”).

Nasze kreatywne działania ujmujemy w następujące bloki tematyczne:

• SZTUKA –  Rysujemy, malujemy, kolorujemy i cieniujemy. Eksperymentujemy z kolorami - z trzech podstawowych kolorów uzyskujemy tęczę barw. Poznajemy historię sztuki i malarstwa. Uczymy się o artystach i ich arcydziełach. Sami stosujemy rozmaite techniki plastyczne i techniczne, stosujemy materiały o zróżnicowanej strukturze. Lepimy z masy solnej, gipsu i gliny, pieczemy pyszne pierniczki, wycinamy z papieru i tkanin. Używamy różnych narzędzi plastycznych: pędzli, gąbek, patyczków i wałków do ciasta J Organizujemy najróżniejsze Warsztaty Rękodzieła, uczymy się wykorzystując miejscowe talenty. Tworzymy sztukę.

• MUZYKA – Gramy, śpiewamy, tańczymy. Sami układamy choreografię do naszych spektakli. Piszemy teksty piosenek i muzykę. Codziennie na zajęciach towarzyszy nam muzyka klasyczna, którą już lubimy i rozpoznajemy. Wykonujemy najdziwniejsze instrumenty muzyczne. Z pasją śpiewamy nasz świetlicowy hymn „O prawach Dziecka”. Muzyka nam w duszach gra.

• LITERATURA – Dużo mówimy, czytamy, piszemy, dyskutujemy, recytujemy, ćwiczymy dykcję. Układamy rymowanki, zgadywanki i rebusy. Piszemy scenariusze do naszych małych dram i wielkich spektakli (do tej pory udało nam się przygotować pięć spektakli: „Opowieść wigilijna w 4D”, „Król Maciuś i Święto Książki”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Spotkanie z autorem Quo vadis”, a przy współpracy z Panią Krysią Słysz i kl. II „Calineczkę”). Codziennie poszerzamy nasz słownik poprzez gry i zabawy słowne. Bardzo cenimy sobie wszystkie święta patriotyczne. Zawsze bierzemy czynny udział w różnych akcjach patriotycznych (robimy kotyliony, kokardy narodowe). Jesteśmy biało-czerwoni i kochamy nasz język ojczysty.

• TEATR – dużo gramy J Od scenek rodzajowych, krótkich dram, skeczy, po przedstawienia i spektakle. Mamy swój Mini-Teatr „2 MASKI” i własnoręcznie wykonane pacynki. Do wielkich przedstawień i spektakli sami piszemy scenariusze, przygotowujemy dekoracje, rekwizyty i scenografię. W świetlicy projektujemy i szyjemy kostiumy. Teatr to nasz drugi dom.

• WOLONTARIAT – Wszystkie nasze inicjatywy podejmowane w świetlicy służą dobrym celom. Jednym z nich jest bezinteresowna pomoc chorym dzieciom. Pomagamy zawsze różnym hospicjom dziecięcym. Uczniowie z „Maciusiowa” przygotowują ‘kartki wsparcia’ i drobne upominki dla swoich chorych rówieśników. Z inicjatywy, która zrodziła się w świetlicy, organizujemy kiermasze bożonarodzeniowe, wielkanocne i okolicznościowe a uzyskane na nich pieniądze przekazujemy dziecięcemu hospicjum. W nasze charytatywne akcje włączają się nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale (co bardzo cieszy) całe ich rodziny. Okazuje się, że w okolicy jest  wielu utalentowanych i dobrych ludzi. Z radością pomagamy.

• EKOLOGIA – Bardzo leży nam na sercu piękno i czystość naszego środowiska. Podejmujemy szereg akcji ekologicznych uświadamiających mieszkańcom naszej wioski i okolic niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z zanieczyszczeniem przyrody. Przygotowujemy EKO-wystawy, by propagować recykling i zdrowy tryb życia. Organizujemy także odważne akcje pt.: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci!” ‘Bije w nas zielone serce’.