Origami to licząca prawie tysiąc lat sztuka składania papieru. Początkowo była ona jedynie rozrywką dworu cesarskiego. Później, z biegiem czasu, szybko się upowszechniła, zyskując popularność w całym kraju. Dzisiaj sztuka składania papieru jest bardzo popularna. Pomaga się zrelaksować, uczy dokładności, precyzji i wymaga czasu.

Sztuka ta zyskuje ciągle nowych zwolenników nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie.

Przez odpowiednie złożenie kolorowego papieru można, bez żadnych dodatkowych środków , uformować figury zwierząt, kwiatów oraz wiele ciekawych form przedmiotów. To wielka radość patrzeć, jak w naszych rękach kawałek papieru zmienia się w piękny kwiat lub kolorowe zwierzątko.

Origami pobudza fantazję, wzmaga koncentrację, wyrabia zręczność palców.

 

Zafascynowani sztuką origami zorganizowaliśmy dzisiaj, tj. 13 maja WARSZTATY  ORIGAMI. Poprowadzić je zgodziła się Pani Małgorzata Kozak – nauczycielka z naszej Szkoły, która na sztuce orgiami zna się najlepiej. Pani Kozak od wielu lat prowadzi kółko orgiami, a nasi starsi koledzy pod jej kierunkiem wygrali już niejeden konkurs orgiami.

Do dziś zachwycają nas papierowe cuda, które Pani Kozak przygotowała ze swoimi uczniami. Na warsztaty Pani przyniosła wykonane z  papieru: smoki, ornamenty, flakony, kwiaty, zwierzęta… itp.

Uczestnicy warsztatów z zachwytem podziwiali osiągnięcia w sztuce orgiami.

Pani Kozak przyniosła też wiele podręczników orgiami. Na początku naszego spotkania wyjaśniła, jak czytać instrukcje w książkach z origami i jak składać podstawowe formy.

Uczestnicy chcieli składać wszystkie formy Uśmiech

W końcu ustalili, że wykonają lilię, tym bardziej, że zbliża się Dzień Matki, więc wykonany własnoręcznie kwiat będzie miłym dodatkiem do życzeń i prezentów dla naszych mam.

Forma lilii okazała się trochę skomplikowana… pytań do Pani Kozak było wiele. Pani Małgosia z uśmiechem i cierpliwością podchodziła do każdego uczestnika i powoli z ogromną precyzją i skupieniem  składała papier… aż spod Jej rąk zaczął wychodzić kształt przypominający lilię.

Kiedy w końcu lilie były gotowe, uczestnicy nauczeni przez Panią Kozak, jak odczytywać zawiłe instrukcje, zaczęli sami tworzyć…

Powstały najróżniejsze formy: pieski, króliki, motylki, owady, rybki, kwiaty, serduszka … i oczywiście wszystko to dla mam…

Dziękujemy Pani Małgosi Kozak za poprowadzenie WARSZTATÓW  -  za tę lekcję precyzji i kreatywności.