To, że kochamy naszą rodzinę i nasz dom jest oczywiste.

To, że jesteśmy patriotami kochającymi swoją Ojczyznę już nieraz w „Maciusiowie” udowodniliśmy.

Pokazaliśmy również, że zależy nam na dobru naszej małej Ojczyzny – na dobru i pięknie Urzejowic.

W pewnym jednak momencie każde dziecko zaczyna rozumieć, że jego rodzina,  dom, miejscowość, w której mieszka i jego Ojczyzna należą do jakiejś większej całości. Tą całością jest Europa – nazywana starym kontynentem. Europa mająca piękną kulturę, tradycje i zwyczaje.

Ale co właściwie o Europie wiemy?

I znów uczniowie z „Maciusiowa” stanęli na wysokości zadania. O Europie wiedzą bardzo wiele - udowodniliśmy to podsumowując PROJEKT „Moja Europa” - w dniach: od 13 do 17 czerwca.

Dzięki naszemu PROJEKTOWI  uczniowie z „Maciusiowa” przyswoili sobie niesamowicie dużo ważnych informacji, np.:

- wiedzą czym jest Unia Europejska, znają jej hymn;

- rozpoznają i pamiętają flagi poszczególnych krajów;

- świetnie poruszają się po mapie, bez przeszkód znajdują dane państwo na mapie;

- jednym tchem wymieniają sąsiadów Polski;

- wiedzą doskonale, co w którym kraju warto zwiedzić? czym ten kraj się charakteryzuje? mogą długo mówić o kulturze i kuchni różnych krajów europejskich… itp.

- niektórzy znają podstawowe zwroty w wielu językach;

- wiedzą doskonale, gdzie mieszka św. Mikołaj i z którego kraju pochodzą poszczególne bajki…

Przez zabawę, quizy, zgadywanki, poprzez wykonywanie pociągu, w którym każdy wagonik to flaga innego państwa, w końcu dzięki krótkim dramom pt: „Podróżuję po Europie” dzieci utrwaliły sobie mnóstwo wiedzy. Teraz bez przeszkód mogą wybrać się z rodzicami na wycieczkę po starym kontynencie Uśmiech

W obliczu otwartych granic, możliwości podróżowania, możliwości mieszkania i pracowania w innych krajach, a przede wszystkim w obliczu współczesnych przemian zachodzących na starym kontynencie, temat Europy jest bardzo ważny. Podkreślał to niejednokrotnie Jan Paweł II. Tu, ku refleksji, przytoczymy jedną z wypowiedzi naszego Papieża:

„Na ciebie, droga młodzieży europejskiego Wschodu i Zachodu, stawia stary kontynent w budowaniu owego "wspólnego domu", od którego oczekujemy przyszłości zbudowanej na solidarności i pokoju. Na was liczy Kościół, który w czasie najbliższego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów pragnie skupić się nad następstwami niedawnych przemian i podjąć odpowiednie inicjatywy dla ożywienia duszpasterskiej działalności na tym kontynencie. Dla dobra przyszłych pokoleń konieczne jest, by nowa Europa oparła się na fundamencie tych wartości duchowych, które stanowią sam wewnętrzny rdzeń jej tradycji kulturalnej”.

Przemówienie Ojca Świętego podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny (1-9.06 i 13-16.08.1991)

Przygotowując i realizując PROJEKT „Moja Europa” wspólnie pracowaliśmy nad tym, by stawać się mądrymi Europejczykami, którzy mając wiedzę i szerokie horyzonty. Tacy jesteśmy!

Rodzicom i dzieciom gorąco polecamy ciekawe strony z zabawami i grami o Europie.